czwartek, 19 maja, 2022
spot_img
Inne

  Ostatnie

  Plaża Wilanów jak Copacabana – Footvolley Cup 2021 (VIDEO)

  Brazylijczycy Cinho i Paulinho wygrali turniej Footvolley Cup 2021. W wieczornym finale rozgrywanym na piaszczystym boisku Plaża Wilanów mistrzowie świata z Kraju Kawy pokonali brązowych medalistów mistrzostw Europy z Niemiec, braci Dennisa i Michaela Weberów. Trzecie miejsce zajęli Portugalczycy Felipe Santos i Pedro Salvador, a czwarte reprezentanci Polski Tomasz Zwadko i Mateusz Niesler. 

  Footvolley Cup był ostatnim akordem rozgrywanego od początku września na Plaży Wilanów Międzynarodowego Festiwalu Sportów Plażowych. Zgodnie z oczekiwaniami turniej wygrała utytułowana para z Brazylii Cinho i Paulinho. W drodze do finału faworyci musieli jednak mocno się napracować w pojedynku z duetem z Portugalii, dowodzonym przez mistrza Europy z 2019 roku Felipe Santosa. Para z Brazylii nieoczekiwanie przegrała drugiego seta i o ich zwycięstwie zadecydował tie-break.

   

  W finale Brazylijczycy zmierzyli się z braćmi Weber z Niemiec, którzy bardzo ambitnie podeszli do konfrontacji z mistrzami. Cinho i Paulinho nie utracili jednak ani na moment koncentracji i pewnie zwyciężyli 2:0 (18:11, 18:8). Publiczność, która szczelnie wypełniła trybuny stadionu na Plaży Wilanów, była świadkami pojedynku stojącego na bardzo wysokim poziomie. Decydujący o zwycięstwie punkt padł po widowiskowym zagraniu zwanym „shark attack”, czyli ataku nogami nad siatką zawieszoną na wysokości 2,20 m.

  Zobacz wideo

  Gość honorowy imprezy – ambasador Republiki Brazylii w Polsce Hadil da Rocha Vianna –
  podkreślał, że turniej był świetnie zorganizowany, a atmosfera na stadionie przypominała mi zawody footvolleya rozgrywane na słynnej brazylijskiej plaży Copacabana.

  – Cieszę się, że mogliśmy zaprezentować footvolley warszawskiej publiczności na pięknym boisku Plaży Wilanów. Jestem przekonany, że show zaprezentowany dzisiaj przez najlepszych zawodników świata na długo pozostanie w pamięci kibiców. Proste zasady gry, zapierające dech w piersiach zagrania i niezwykła widowiskowość footvolleya sprawiają, że popularność tego sportu rośnie. Jestem przekonany, że kto raz zobaczył w akcji fruwających nad siatką zawodników, ten z pewnością powróci na nasze turnieje – powiedział Michał Sieczko, prezes SYSKO, promotor footvolleya w Polsce.

  ***

  Footvolley to sport zapoczątkowany w Brazylii w 1965 roku przez Octavio de Moraesa. Reprezentanci Kraju Kawy to także światowa czołówka tej dyscypliny. W turniejach Footvolleya uczestniczyło wiele brazylijskich gwiazd piłki nożnej, m.in.: Romário (od 2011 roku Światowy Ambasador Footvolleya), Edmundo, Ronaldo, Ronaldinho Gaúcho, Júnior czy Edinho. Obecnie najpopularniejszą, podstawową konkurencją footvolley’a jest formuła 2×2, choć rozgrywki toczą się także w formule 4×4 zawodników, w której występuje m.in. Romário. Pierwszy oficjalny turniej poza Brazylią odbył się w roku 2003 w Stanach Zjednoczonych, a od 2010 roku w USA rozgrywana jest w Kalifornii i na Florydzie oficjalna zawodowa liga – Pro Footvolley Tour.

  Latest Posts

  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  NIE PRZEGAP

  MEGA newsletter

  Chcesz być na czasie? Zapisz się do naszego newslettera